Akár a tengerparton, akár a fjordos öblök mentén, az országút mentén, fenn a hegyekben megállunk pár faltra, Horvátországban ott vár a finom csevapcsicsa a betérő vendégekre.
A román „mics” vagyis a mitetei balkáni rokona, és nagyon szeretjük.
Elkészítése:
Akkor az igazi, ha sikerül jóféle birkahúst szereznem hozzá.
Van, aki szerint csak ebből kell készíteni, én szeretem többféle húsból:
- birkából és marhából,
- marhából és sertésből
- vagy mindháromból együtt.
- só és bors kell hozzá,
- esetleg a dalmát partvidék fűszeres illatára tekintettel egy kevés friss rozmaring belevágva.
- Nem alapfeltétel hozzá a fokhagyma, de miután nagyon szeretem, időnként belenyomok pár gerezdet abból is.
A száraz húsok és a grilles sütés miatt kevés olajat (1 kilóhoz 1-1,5 dl-nyit) is keverek a húshoz, majd 1-2 órát hideg helyre pihenni teszem. Azért jó, ha minél hidegebben van, mert akkor majd jobban egyben marad, amikor ráteszem a parázsra, szebb lesz a formája, mert ott már összeugrik majd a tűz fölött a felülete.
Fontos! Az olaj mellé néha egy csipetnyi szódabikarbónát is hozzákeverek a húsmasszához, hogy könnyedebb legyen. (A micshez is szoktam szódát tenni, ugyanezzel a céllal.)
Utána ujjnyi hosszú, kicsit vastag hengereket készítek a húsból.
Csak grillen sütve az igazi! (a grillen kevés rozmaringot lehet elfüstöltetni, hogy még ízesebb legyen az illatával a csevap.
Télen persze a sütőben sütöm, nem kell hozzá semmi, hiszen benne van a süléshez szükséges olaj.
Tálalása:
Még húskészítés előtt felvágok lilahagymát hajszálvékony karikákra, besózom, és tálaláskor a hús mellé teszem egy kis citromlével vagy ecettel, mellé ajvárt (ez igen fontos eleme a tálalásnak), valamint frissen felkockázott vöröshagymát, amit az ajvár mellé teszek, hogy frissen elkeverve egye, aki szereti.
Héjában sült krumpli, fóliában sült krumpli az igazi körete. Sós tejföl hozzá…
Csevapcsicsa hagymával
Ajvár készítése a csevapcsicsához
A legjobb a kápia paprika, ha az nincsen, akkor a lényeg, hogy egészséges, húsos, kemény, piros paprikám legyen pár darab. 3-4 darabhoz veszek egy kisebb padlizsánt, egy fél fej fokhagymát, kevés olajat, mondjuk egy deciliternyit.
Nyáron parázs felett, egyébként a sütőben kevés olajjal megsütöm a paprikákat és a padlizsánt. Fontos, hogy legyen rajtuk egy kis fekete, akkor jó.
Le kell húzni a héját a paprikának és a padlizsánnak is, még melegen (ilyenkor jó az aloe vera a konyhában…).
Összeturmixolom a paprikát és a padlizsánt a sütőolajjal és az összenyomott fokhagymával, kevés friss olajjal együtt.
Fűszerezem: rendkívül rafináltan: sóval és borssal. Savanyítom némi citromlé belefacsarásával. Üvegbe töltöm, rá egy kis olaj, így tartom a hűtőben.
Ha tartósan készítem, akkor annyi a különbség, hogy tűzforrón teszem az előkészített, kifőzött üvegekbe, akkor is olaj megy rá és szárazdunsztba teszem kihűlni.
Felbontva a hűtőben tartom, akkor sem áll el csak pár hétig, szóval meg kell enni. Főzésnél is szívesen használom ízesítőnek bármihez, amihez paprika kell.