Valahol Olaszhonban, egy Jesolo melletti kemping környékén ettem ilyet, akkor kellett megtanulnom, hogy a „firenzei módra” az biza nem reneszánsz különlegességet, hanem spenótosat jelent.
A spenótnál már rég tudtam, hogy nemcsak vas van benne, jó is tud lenni, csak legyen benne szalonna és fokhagyma. A firenzei szeletet megpróbáltam rekonstruálni idehaza, szerintem még jobb is lett (ugye, a szalonna és a fokhagyma nagyon kellett bele…).
Kell hozzá:
kilónyi paraj, fél kilónyi-kilónyi karaj, 1-2 fej fokhagyma, szalonna (vagy bacon vagy paraszt füstöltszalonna egy tenéyrnyi legalább).
Fúszerből csak só és bors, nem szabad elrontani a paraj- szalonna- fokhagyma szuperhármasságát!
Először előkészítem a karajt, ami lehet szeletekben, de lehet szép egyben hagyott karajdarab is:
- a karajdarabot besózom, borsozom,
- beforgatom a forró zsiradékba, hogy jól összesüljön körbe-körben. Ez az alap.
Elkészítem a spenótpépet, ami kvázi egy natúr szalonnás párolt paraj – nagyon finom köret pl. sült halhoz!!!!!!):
- ha sok időm van, akkor előtte lobogó sós vízben átforralom pár percet a spenótleveleket, úgymond blansírozom, mert így enyhébb lesz az íze (ha kevés szódabikarbónát teszek, szebb marad a színe is), s ha jeges vízbe szedem ki, még zöldebb marad, de ritkán van jeges víz a konyhámban (azonban persze nem árt, ha tudjátok, hogy úgy szebb marad a spenót színe!)
- szalonna kockákat olvasztok ki, aztán rádobom a kiolvasztott, piruló szalonnakockás szalonnazsírra a spenótleveleket (ez nagyon jót tesz neki, de ha valaki vajon forgatja át, az is jó), egy kevéske aprózott fokhagymával együtt.
- Sózom, borsozom, és félre is húzom.
Nem akarlak megzavarni benneteket, de innentől kezdve tényleg többféleképpen készítem ezt az ételt.
1. Karaj spenótburokban:
Az elősütött karajszeletet körberakom a spenóttal, beburkolom egy-két-három baconszalonna csíkkal. (szép kis csomagokat kapok.
Így teszem jénaiba, kis vizet öntök alá, lefedve a sütőben megsütöm.
Mire a szalonna megpirul a sütőben, a hús a spenót párájában megpuhul. Kész – tálalhatom nektek!
2. Karaj spenóttal rakottan
A jénai alját megszórom egy kis morzsával, teszek egs-két kocka szalonnát is, és beborítom a spenót felével.
Megrakom a karaj szeletekkel.
Beborítom a maradék spenóttal.
A spenót tetejére rakom rácsosan vagy teljesen a baconszalonna csíkokat.
Innentől az elkészítés ugyanaz: a jénaiban, lefedve berakom a sütőbe sülni. Aláöntök pici vizet és lefedve párolom. Mire a szalonna megpirul a sütőben, a hús a spenót párájában megpuhul. Ekkor leöntöm alóla a teljes folyadékot és a fedőt levéve (alufóliát kibontva) a húst megpirítom.
Kész – tálalhatom nektek!
3. Karaj spenótban és sertéshálóban
Ehhez egész karaj dukál és egy igazi sertésháló (az ún.receháj, na de ezért még a henteseknek is udvarolni kell... vagy disznót vágni).
Előveszem a sertéshálót, (mert akinek van aszódi hentese, annak lehet sertéshálója is, szóval előveszem), leterítem, rá a húsdarab jön, és körbetekerem a spenóttal, a spenótot meg a hálóval.
Kevésbé szerencsés esetben, ha nincs háló, akkor az egybekarajnál is marad a szegény bacon szalonna, azt terítem le szépen a spenótruhás karaj tetejére.
A sütés: jó meleg sütőben, teljes pirulásig. Tessenek csak elképzelni ezeket az ízeket…