Ezt a süteményt Dányban kóstoltam a Falunapon, a Bor és Kenyér Ünnepén, a IX: Egyházi és Világi Borok Versenyének eredményhirdetésén. Kolléganőm Jeremiásné Kertész Éva helybéli Beatriceként kalauzolt, és Hajni nevű, nagyon kedves, igazán tűzről pattant ismerőse (bocs, hogy csak ennyit jegyeztem meg a nevéből) készítette ezt a süteményt. Ettem és ettem – nagyon ízlett. Félre is vontam Hajnit, árulja el a receptet, mire rám nevetett, s mondta, elkérhetem Évától, aki már szintén elkérte tőle korábban. A sütemény receptje vendégeskedés és kóstolást követő receptelkéréssel került hozzá is. A bal oldali képen Hajni a fantasztikus mézesével, jobb oldalt maga a szuper süti fotója!
Még nem néztem meg a neten keringő mézeseket, mert ennél a lényeg: kicsit puha, de isteni! Szóval ez egy Dányban az asszonyok által készített, bevált recept, s a fotók beszéljenek a sütemény helyett!
Hozzávalók:
- 50 dkg liszt
- 20 dkg cukor
- 2 db tojás
- 2 evőkanál kakaó
- 2 kávéskanál méz
- ½ kanál szódabikarbóna
- 5 dkg vaj
A liszt kivételével mindent egy zománcos tálba rakunk. Ezt 5 percig melegítjük gőz felett úgy, hogy szétolvadjon. Állandóan keverjük fakanállal. Ha a massza szétolvadt 25 dkg lisztet beleöntünk, és jól elkeverjük még a víz felett, majd amikor levesszük, a másik 25 dkg liszttel összegyúrjuk. 3 egyenlő részre vágjuk, majd a tepsi hátulján (lisztezett) közepes tűznél inkább csak szárítjuk. A kisült lapok nagyon kemények, majd a töltelék puhítja meg.
Krém:
- 2 csomag vaníliás pudingpor
- 25 dkg cukor
- 20 dkg vaj
- 1 l tej
3 evőkanál lisztet jól elkeverünk egy kis hideg tejjel, hozzáadjuk a 2 csomag pudingport és a cukrot. Hagyjuk állni 10 percig. Ezután a forrásban lévő tejhez hozzáöntjük lassan, nehogy csomós legyen. Ezt sűrűre főzzük, és hűlés közben hozzáadjuk a 20 dkg vajat. (Kisebb darabokra vágom a vajat és úgy keverem hozzá egyesével a meleg masszához.) Ha egészen kihűlt megkenjük vele a lapokat. A tetejét mázzal vonjuk be.
Máz:
Ezeket összefőzzük, és a süti tetejére kenjük.
A süteményt éjszakára hűtőbe rakjuk, másnap szeleteljük.
Végezetül csatolok pár képet magáról a falunapról is.
Volt egy érdekes Borturisztikai konferencia is a Polgármesteri HivatalDísztermében:
- Bor a régi szakácskönyvekben (Előadó: Dr. Gundel János, a Budapesti Gazdasági Főiskola volt tanszékvezetője)
- A bor szerepe a gasztronómiában (Előadó: Dr. Sándor Dénes, a Budapesti Gazdasági Főiskola docense)
- A bor helye az egészséges táplálkozásban (Dr. Lugasi Andrea, a Budapesti Gazdasági Főiskola tanszékvezetője)
Az előadásokon jegyzeteltem, s remélem hamarosan elmesélem az ott hallottakat!