Azt hiszem ez is elég régi tót étel lehet. A mi vasárnapjainkon a rántott hús ritka vendég volt, de nagyon gyakran ettük a köményes sültet káposztával is, gombóccal is (knédlivel fantasztikus!!), krumplival is. Ha valaki krumplit evett, mondták is róla, „Reá szorult a tót vendégségére”, annyira jellemző volt a krumpli a mindennapjainkban.
Hozzávalók:
- személyenként egy-két szelet karaj vagy comb
- négy főre egy fej vereshagyma, 1-2 fokhagymagerezd
- fél kilónyi savanyú káposzta
- diónyi zsír, egy szelet szalonna (ha van)
- fűszerek: só, bors, őrölt paprika, őrölt és egész kömény, borsikafű, babérlevél
Elkészítése:
1. Egy diónyi zsíron kockázott szalonnát pirítok. Liszttel megszórom, vízzel felöntöm, és az egészet beleöntöm egy tepsibe. (Ha nincs tepsi, akkor egy széles lábasban készítem egyből.)
3.) A tepsiben lévő zsírra rárakom szépen egymás mellé a hússzeleteket, meghintem őket egy kis piros paprikával. (nagyon kevéssel! nem paprikás hús lesz.)
Alájuk öntök egy kis vizet, lefedem a tepsit, aztán az egészet beteszem a sütőbe. Bekapcsolom, és közepes tűznél ott is hagyom vagy másfél órát. Időnként locsolgatom.
Ha nem sütőben készítem, akkor egy nagy lábasba rakom a diónyi-két diónyi zsírt (nem sajnálom, mert ha kiöntök belőle, nagyon finom zsíros kenyérhez!!), szépen egymás mellé teszem rá a hússzeleteket, meghintem őket egy kis piros paprikával, alájuk öntök egy kis vizet, lefedem a lábost, és kis tűznél jó sokáig párolgatom kis tűznél.
4. Amikor puha a hús, akkor az egy elágazás: vagy elkészítem a zsírján a köménymagos káposztát, vagy simán a hús megszórom pici liszttel, átforgatom a rövid lében, összeforralom (tudjátok, a lisztíz eltüntetendő, muszáj 1-2 percig forralni!). Tejjel ízesíthető, hígítható – és tálalható! ez a szaftos köményes hús.
5. Ám a káposztához ezt a köményes húst ipeg csak zsírjára sütöm, kiveszem a húsokat egy tányérra, és a visszamaradt zsír a további munkálatok alapja. Ebből készítem a köményes párolt káposztát!
7. Amikor már kipattogzott, hozzáadok egy fej összevágott vereshagymát, és azt is átpirítom.
Fűszerezem: egy kis borsikafűvel, babérlevéllel.
Édes szokott rátenni néha egy kis almát, lilahagyma karikákat vagy ráreszelt egy kis répát. (Mindegyik csak finomabbá teszi a kész káposztát, de egyik sem feltétlenül fontos, az úgy is finom, simán magában!)
8. Hozzáteszek kb. fél kilónyi-kilónyi, előtte valamelyest összevágott savanyú káposztát a levével együtt.
Ha kevés a leve, öntök rá egy kis vizet.
Jól átforgatom (a borsikafűből nem adok sokat, fontos, hogy egyenletesen legyen benne!).
9. Lefedem és puhára párolom.
10. Szaft elkészítése:
Kétféleképpen készítek szaftot az ételhez. Az egyik, hogy a káposztát kiemelem az edényből, és a levét és kevés tejföllel összeforralom. (Hús, káposzta, szaft külön – így is lehet kínálni.)
A másik, ahogyan Édes csinálta: a kész káposztát egy kevés lisztes tejföllel, no meg annyi vízzel, amennyi szaftot szeretett volna, besűrítette. Nagyjából 1 lapos ek rétesliszthez adott 2-3 ek tejfölt és 1-
Tálalás:
A húst kelt gombóccal és a tejfölös szafttal kínálom, mellé adva a párolt káposztát, vagy a húst a szaftos káposztával tálalom, mellé adva a kelt gombócot.
A kelt gombóc jellemzően tót étel, apátok nincs oda érte, de mi szeretjük! A köreteknél leírom nektek a készítését.
Ez a bal oldali hús karajból készült és káposztával, gombóccal tálaltam.
A mellette lévő jobb oldali képen a hús combból készült és vajas tört krumplival tálaltam. Ez a fenti 4.pontban leírt husi – nagyon szeretjük!