Ha egy igazi házi tejhez jutok (Cédrus piacról, nagycsarnokból, vagy Villányból a palkonyai háztáji gazdaságból, gyakran Tamás ajándékaként), akkor annak úgy megörvendek, hogy nem is isszuk, egyből olyan ételeket készítek belőle, amihez igazi tej kell, s a boltokban kapható „tejek” nem alkalmasak. (Elvégre ha egy tejet a napra teszek és három hét után sem alvad, ott gond van a tejjel, ezt ismerjétek el…)
Ilyenkor jön el a nyári hideg aludttejek, (az aludttejtből sajt, túró, húspác, pite), oltással házi joghurt, az Édes féle hamis túrógombóc, netán Iskola mama kukoricadarás túrógombócának ideje, - és igen, krémes és különlegesen finom házi sajtot készítek belőle. No, ennek a leírása következik.
Hozzávalók:
- Egy liter megalvadós igazi tej
- Egy 2 dl-es dobozka tejföl
- Pici só
Elkészítése:
1. A tejet felforralom. Megvárom, míg teljesen langyos, akkor keverem bele a tejfölt (nem baj, ha lejárt a szavatossága, ha épp ilyen tejfölöm van, a fél literest is belerakom a tejbe, csak jobb lesz, szóval ez maradék mentésére is ideális recept!)
2. Pihentetem langyosan. Van villanytűzhelyem, s azon lehet nagyon-nagyon langyos hőmérsékletet beállítani. Úgy teszem oda ezt a tejföllel elkevert tejet, hogy akár egész este, lefekvésig ott tartom.Akkor elzárom a tüzet, és betakarom konyharuhákkal éjjelre.
A könnyebb és olcsóbb ősztől-tavaszig jó megoldás: a radiátorra teszem. Az pont langyos. Bal oldali képen a radiátoron volt a tej, a jobb oldalin a tűzhelyen.
3. Reggel a tésztaszűrőre (szitára) teszek egy tiszta vászon konyharuhát (elég lenne egy jó sűrű szita, de olyan sűrű nincsen), és hagyom lecsöpögni. Munkába menet előtt berakom a hűtőbe.Délután, mire jövök, majd le is csepeg szépen.
Délután, mire jövök, majd le is csepeg szépen.
A kis képen balra látszik, ilyen induláskor, középen pedig, hogy ilyen érkezéskor, láthatjátok, sokáig dolgozom…
A levét (voltaképpen az a savó) elhasználom levesbe, főzelékbe – pl. köménymag leves alapnak igen jó. Húspácnak is jó.
4. Szikkasztom. Deszkára borítom és hagyom szikkadni hűvösön (kamra, hűtő).
5. Átgyúrom sóval: a deszkán igazi erdélyi jóféle sóval átgyúrom. Átgyömöszkölöm.
6. Eljött az ízesítés ideje - ha ízesíteni akarom, márpedig miért ne tenném? Szabad a gazda, szinte bármi jó a sajthoz amiből épp maradékom van a hűtőben!
- Mozsárban sóval összetört fokhagymával,
- zöldfűszerrel,
- piros paprikával,
- provanszi zöldfűszer csokorral,
- vagy eddig az általatok legjobban dicsért medvehagymával…
- S ha a körözött alapízesítését kapja: só, bors, őrölt piros paprika, kis őrölt kömény, aprózott hagyma, s ha lehet fokhagyma is pici, zöldhagyma vagy snidling.
Így lesz fokhagymás krémsajt, zöldfűszeres (kapros, petrezselymes, bazsalikomos, levendulás, provanszi) vagy medvehagymás krémsajt. Így lesz fenomenális körözött. Újhagymás, snidlinges is lehet…és persze sok más, ami most nem jut az eszembe.
7. Hagyom a deszkán a kamrában szikkadni. Formába lehet igazítani: teaszűrővel félgömb, pogácsaszaggatóval henger forma lesz. Folpackkal kibélelt őzgerincbe is tömködhetem.
Nem lesz igazán kemény, kifejezetten lágy marad. Innentől kezdve fogyasztható!
FONTOS! Ha jó krémesen lágyan, akkor amikor kiborítom a szűrésből, (3.pont végétől) - rögvest ízesíthetem és akár már aznap este tálalhatom pirítós kenyérrel vacsorára.
Jó önmagában, juhtúróval, körözöttnek, ha tálalom friss zöldfűszerrel (snidling, újhagyma, petrezselyemzöld), pirított dióval, fenyőmaggal, lenmaggal, szezámmaggal, napraforgó maggal…
Házi krémsajt joghurtból
A joghurtos változat hasonlóan készül, tejföl helyett joghurtot rakok bele.
A két krémsajt közül nekem a tejfölös vált be jobban. Ám ha joghurt kerül lejárat utáni állapotba, akkor azt is felhasználom, de az sokkal lágyabb lesz. Az íze is kicsit más. Amikor külön-külön adom az asztalra, mindig megeszitek. Amikor direkt egymás mellé tettem és állásfoglalást kértem, melyik jobb, egységesen a tejfölösre szavaztatok.