Blogom:

Életemet meghatározzák a borok és az ízek. Családanyaként szól ez a blog gyermekeimnek és tágabb családomnak, hogy unokáink is ehessenek olyat, amilyet a dédanyjuk főzött és remélem inni fogják azt a bort amit a borászatunk készít...

Recept számláló:

Már 900 feletti recept az oldalon!

válogass kedvedre>>

Kedves képeim:

Keresés cimke alapján

Címkefelhő

Tagline

2012.11.08. 10:11 mijemaja

Ámorméz avagy a gyalogakácméz avagy amorpha fruticosa

Címkék: méz #összes virágméz egyedi virágméz gyalogakác

ámorméz gyalogakác.JPG

A gyalogakác sokfele megtalálható szép hazánkban, de a Tisza árterein valódi erdő van belőle. A virága illatos, erőteljesebb az akácnál, van olyan ember, aki észre sem veszi, és van, aki meg nem enné az eltérés miatt. Áttetsző, tiszta halványsárga és igen illatos mézet ad.

Alattyai méhész ismerősöm (ő látható a „MÉZVÁSÁR-os képen) azt mondta, hogy csak akkor települ le a Tiszára a gyalogakác után, ha a rendes akác valamiért elfagy. Szóval nála vagy akácmézet kapok, vagy gyalogakácot, s ez utóbbi olcsóbb...

gyalogakác.JPGA Tisza-tó honlapján (www.tisza-to.hu oldalán) olvastam érdekeset erről a növényről, amit nem szó szerint, de szeretnék idézni. (Onnan kölcsönöztem ezt a fotót is a gyalogakác virágáról.) A lényeg, hogy ez az Észak-Amerikából behurcolt, rendkívül agresszív özönnövény:

  • kiirthatatlan,
  • gyorsan terjedő gyökérzete rongálja, lazítja a töltéstestet, s megakadályozza, hogy a töltést hatékonyan védő fű gyökeret verjen a területen
  • A hullámtérben sűrű állományt képezve lassítja az áradások levonulását, visszaduzzasztva a vizet.

A gyalogakác úszva terjed: milliónyi magva az áradásokkor mindenhova eljut a töltésen belül, de sarjakkal is szaporodik. Gyors szaporodása miatt az utóbbi évtizedekben a fölismerhetetlenségig megváltoztatta a hullámtéri erdőket és azok aljnövényzet-fajösszetételét. Kirándulókra akár veszélyes is lehet a gyalogakác, mert állítólag könnyű eltévedni benne…

Azonban van olyan alternatíva, amelyben a hátrányai is előnyökké változtathatók:

  • a gyalogakác alkalmas bioenergia előállítására, mert nagy energiatartalmú keményfa,
  • sőt, elégetéskor anyagának legnagyobb része hasznosul,
  • és jelentős illóolaj-tartalma is fokozza fűtőértékét.
  • a „gyalogakác-aratás" gépesíthető
  • és folyamatosan végezhető

Látjátok, akár előnnyé válhatna a növény gyors újratermelődési képessége! (Mondjuk ugyanilyen gyorsan nő az ecetfa, aminek a szép őszi vörösesre színeződő levelein kívül nem tudok jó tulajdonságáról…)

- Hát ennyit a gyalogakácról, de nézzétek csak a virágait: ezekről szedik össze a méhek azt a finom, átlátszó, halványsárga és aromákban gazdagon illatos, (buja, fűszeres illatú) ÁMOR mézet.

Mihez használom?

  • Teához, mert szeretjük, szuper – nem elnyomja, hanem finom aromájával gazdagabbá teszi a teák ízét
  • folyékonysága miatt alkalmas limonádéba, gyümölcslevesekbe, mártásokba
  • könnyen oldódása és fűszeres illata miatt – nálunk erre használom a legtöbbet!!!- forralt borokba

 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://igyfozanyatok.blog.hu/api/trackback/id/tr864896734

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása